/ Näituse projekt valmis koostöös Lumia arhitektidega /
Tallinna võimsaima keskaegse kaitsetorni Kiek in de Köki püsinäitus jutustab lugu sellest, kuidas tallinlased oma kodulinna on läbi sajandite kindlustanud ja kaitsnud. 15. sajandi lõpus rajatud Kiek in de Kök on Tallinna kaitsetornidest kõrgeim (49 m) ja üks võimsamaid keskaegseid suurtükitorne Läänemeremaades. Võimas maamärk täitis olulist rolli linna kaitsmisel ja kogu Eesti päästmisel 16. sajandil Vene kontrolli alla langemisest. See tähendas ühtlasi ka luterlikku kultuuriruumi jäämist.
Torni püsiekspositsioon suhtub aukartusega ajaloolisse miljöösse ning loob suurepärase keskkonna, kus õppida tundma ajalugu. Kui rasked olid suurtükikuulid, kuidas käis mõõgavõitlus või märgilaskmine? Paljut sellest saab näitusel omal käel proovida. Tallinna Linnamuuseumi esinduslik relvakogu tutvustab sõjanduse arengut läbi sajandite, näha saab 15.–18. sajandil Tallinnas kasutusel olnud suurtükke, õppida nende käsitsemist ja püssirohu valmistamist.
Torn on olnud linlaste kaitsetahte manifestatsioon. Just Köki torn mängis olulist rolli Tallinna kaitsmisel 1570–1571, kui moskoviitidel ei õnnestunud seitsmekuulise piiramise jooksul linna vallutada ning iseäranis 1577. aastal, kui vene väed Tallinna alt taas tagasi löödi. Tallinna auks löödi 1571. aastal kirikukelli kogu Euroopas. Piiramisest vabanemise päeva, 16. märtsi, kuulutas raad igaveseks ajaks pühaks päevaks.
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi 0. ja 1. korrusel saab tutvuda Tallinna kaubasellide ning vallaliste kaupmeeste organisatsiooni – Mustpeade vennaskonna – panusega linna kaitsmisesse läbi sajandite. Sõjalise väljaõppe saanud kaupmehed osalesid Liivimaa sõja (1557–1583) lahingutes, moodustasid esindusliku ratsaüksuse ning olid Tallinna esimese vabatahtliku tuletõrjesalga asutajad.